Yargıtay kararı: İşçi istemiyorsa, ücreti verilse de fazla mesai yaptırılamaz

Yargıtay, ücreti verilmiş olmasına karşın 270 saatten fazla mesai yaptırılan işçinin sözleşmesini tek taraflı feshetmesi halinde kıdem tazminatı ödenmesine hükmetti.

Yargıtay kararı: İşçi istemiyorsa, ücreti verilse de fazla mesai yaptırılamaz
Yargıtay kararı: İşçi istemiyorsa, ücreti verilse de fazla mesai yaptırılamaz admin
Bu içerik 2624 kez okundu.

Konya’da bir fabrikada çalışan bir işçi ücreti ödenmeyerek fazla çalıştırıldığı gerekçesiyle iş sözleşmesini tek taraflı feshetti ancak kendisine kıdem tazminatı ödenmedi. Bunun üzerine mahkemeye başvuran işçi için, fazla mesainin ücreti ödendiği için işçinin bu durumdan kaçınamayacağına hükmedilirken, iş sözleşmesinin feshinin haklı nedene dayanmadığı belirtildi.

Temyize edilen karar, Yargıtay 7’nci Hukuk Dairesi tarafından ücreti verilse de işçi istemiyorsa fazla çalıştırılamayacağı gerekçesiyle bozuldu.

Gerekçeli kararda şu ifadeler kullanıldı: “Davacının, iş sözleşmesini haklı nedenle kendisinin feshettiğini ileri sürerek kıdem tazminatıyla yıllık izin alacağının tahsilini istiyor. Davalı, davacının iş sözleşmesini haksız ve sebepsiz olarak feshettiğini savunuyor. Yasada fazla çalışma süresinin yılda 270 saatten fazla olamayacağı, İş Kanunu’na ilişkin fazla çalışma ve fazla sürelerle çalışma yaptırmak için işçinin yazılı onayının gerektiği, bu onayın her yıl başında işçilerden yazılı olarak alınması gerektiği bildirilmiştir. Somut olayda davacının her yıl için fazla çalışma yapmaya muvafakat ettiğine ilişkin verdiği bir belge bulunmamaktadır. Davacının fazla çalışmaya kaldığı ve ücretini de aldığı gerekçesiyle kıdem tazminatı talebinin reddi hatalıdır.”

işçi yargıtay fazla çalışma
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Taşeron Açıklaması; Taşerona Kadro Önümüzdeki Yasama Döneminde
Taşeron Açıklaması; Taşerona Kadro Önümüzdeki Yasama Döneminde
Bakanlığa Taşeron Raporu
Bakanlığa Taşeron Raporu